Produkcja warzyw staje się coraz trudniejsza

Data publikacji:
07-04-2020

Data publikacji:

07-04-2020

Produkcja warzyw staje się coraz trudniejsza z uwagi na zmieniający się klimat. Chodzi przede wszystkim o brak opadów, suszę i wysoką temperaturę. To są czynniki które utrudniają nam produkcję. Aby uzyskać wysoką jakość warzyw rolnicy muszą sprostać wielu wymaganiom - mówi Mirosław Fucia, prezes Zarządu Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców SIELEC.

 

- W tej chwili zbliża się wiosna, warzyw na rynku nie brakuje. Myślę, że obecne ceny powinny utrzymać się do końca sezonu. Co przyniesie nowy sezon jest w tej chwili zagadką. Dochodzą nas słuchy o prognozowanych rekordowych temperaturach. Warzywa są raczej gatunkami zimnolubnymi – nie lubią wysokich temperatur – dlatego musimy się odpowiednio przygotować do produkcji. W tym momencie rolnicy sieją dużo poplonów, żeby zatrzymać wodę w glebie, której nie ma dużo. W ostatnich dniach pojawiają się opady deszczu, jeśli utrzymałyby się przez dłuższy czas to część wody zatrzymałaby się w glebie co spowoduje lepszy start dla wschodów warzyw.

 

Dzisiaj dużo mówi się również na temat deszczowania. Trzeba jasno powiedzieć, że jesteśmy jedynym państwem w Europie, który mało deszczuje ponieważ mamy mało wody.

 

Dlatego też trzeba się cały czas przygotowywać i zatrzymywać wodę opadową. Jeśli osiągniemy dobre wschody warzyw to nie trzeba będzie się martwić, że warzyw zabraknie. Jednak w okresie wegetacji są różne perypetie do których musimy się przygotować i im sprostać. Zdecydowanie teraz powoda rozdanie karty – nie tylko w produkcji warzyw ale także innych gatunków.

 

Cieszę się, że zaczęliśmy rozmawiać na temat suszy i braków wody w Polsce. Politycy, naukowcy zaczęli szukać rozwiązań tej ciężkiej sytuacji. Wydaje mi się, że jednym rozwiązaniem które mogłoby powstać na szybko jest budowanie zbiorników retencyjnych które będą zatrzymywać wodę. W zeszłym roku w ciągu tygodnia cały czas padało, wody zebrało się dużo jednak dalej spłynęła do morza. W takiej sytuacji mamy podtopione tereny zalewowe co jest bardzo niekorzystne ponieważ na takim polu w danym roku produkcja już nie powstanie. Po drugie bezpowrotnie tracimy tą wodę. Dlatego ważna jest budowa zbiorników retencyjnych, stawów – miejsc gdzie tą wodę będziemy zatrzymywać.

JAK WYGLĄDA PRZYSZŁOŚĆ PRODUCENTÓW WARZYW?

Temperatura podnosi się na całym świecie. Jedne kraje mają dobry dostęp do wody, inne mniej jednak wszędzie tej wody brakuje. Musimy ją racjonalnie wykorzystywać i przygotowywać się przez cały rok do tego, żeby jak najmniej uciekało jej z ziemi. Rolnicy muszą się dokształcać jak na sto procent wykorzystywać tą wodę. Jeżeli to zrobimy to produkcja warzyw będzie na dobrym poziomie. Człowiek musi sobie radzić z wieloma wyzwaniami i mam nadzieję, że z tym też sobie poradzimy.

 

źródło: sadyogrody.pl

https://www.sadyogrody.pl/warzywa/102/miroslaw_fucia_produkcja_warzyw_staje_sie_coraz_trudniejsza,21311.html