Anzeige

Wizyta delegacji z Chińskiej Republiki Ludowej oraz przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP

Data publikacji:
28-08-2017

Na zaproszenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela w Polsce przebywał w dniach 26-28 sierpnia br. minister rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej Han Changfu. 27 sierpnia Twój Owoc  miał zaszczyt gościć delegację Chińskiej Republiki Ludowej oraz przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP.

 

Wizyta odbywała się w dniach 26-28 sierpnia br.

 

Delegacja chińska przybyła do Polski bezpośrednio ze Słowenii, gdzie odbyło się 12. Forum Współpracy Rolno-Handlowej między Chinami i krajami Europy Środkowo-Wschodniej w formacie 16+1, podczas którego Polskę reprezentował sekretarz stanu Zbigniew Babalski.

 

W poniedziałek odbyło się spotkanie w MRiRW, połączone z podpisaniem umowy o współpracy weterynaryjnej pomiędzy instytutami w Puławach i Lanzhou.

 

Spotkanie było poświęcone omówieniu bieżących problemów i możliwości rozwoju współpracy w dziedzinie rolnictwa. Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił wysoką dynamikę współpracy polsko-chińskiej i zwrócił się z prośbą o wsparcie w jak najszybszej finalizacji procedur związanych z dostępem polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego. Strona polska zaprezentowała potencjał polskiego sektora rolnego w kontekście możliwości współpracy z partnerami chińskimi. Z uwagi na zainteresowanie strony chińskiej, w spotkaniu wzięła udział również podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa, która przedstawiła możliwości współpracy w dziedzinie rybołówstwa. Minister Han Changfu podkreślał zainteresowanie strony chińskiej rozwojem współpracy naukowej i eksperckiej.

 

Chińska delegacja odwiedziła m.in. gospodarstwa rolne – sadownicze i mięsne.

 

Do gospodarstwa sadowniczego Pana Artura Pietrzyckiego przybył Minister Rolnictwa ChRL Pan Han Changfu, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel, Ambasador Nadzwyczajny ChRL Pan Xu Jian, Pani Magdalena Józefecka Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Pani Blanka Gołębiowska Radca przedstawicielka Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Pekinie oraz Pani Agnieszka Witek ekspert ds. rynku chińskiego. W pierwszej kolejności goście odwiedzili 47 ha gospodarstwo, które od pokoleń jest prowadzone przez rodzinę Pietrzyckich. Przedstawicieli interesowały przede wszystkim odmiany, które są eksportowane na rynek chiński, czyli Red Jonaprince, Gala oraz Golden Delicious. Następnie delegacja wizytowała zakład Twój Owoc. Na miejscu zaprezentowane zostało całe zaplecze przedsiębiorstwa oraz technologie sortowania i pakowania jabłek. Po części oficjalnej goście zostali poczęstowani szarlotką przygotowaną przez Panią Iwonę Pietrzycką. Po tym miłym akcencie delegacja udała się w dalszą podróż.

 

Chiny to duży i zróżnicowany rynek konsumencki, cieszący się rosnącym zainteresowaniem polskich producentów i eksporterów. Z tego względu strona polska prowadzi stałe prace ukierunkowane na poszerzenie dostępu polskich produktów do rynku chińskiego, zarówno w aspekcie negocjacji warunków dostępu, jak i aktywności w działaniach promocyjnych. Strona polska liczy, że pierwsza, historyczna wizyta ministra rolnictwa Chin w Polsce przyczyni się do osiągnięcia postępów w prowadzonych pracach.

 

Źródło: MRiRW / sadyogrody.pl

http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Chinska-delegacja-w-Polsce

http://www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/polske_odwiedzil_minister_rolnictwa_chinskiej_republiki_ludowej,10924.html

 

Więcej zdjęć znajdą Państwo na profilu Appoloni, na facebooku. Link poniżej:

https://www.facebook.com/appolonia.eu/photos/pcb.848420002002762/848418635336232/?type=3&theater