CZŁONKOSTWO W KZGPOiW

Reklama

Doroczne Zgromadzenie Ogólne Członków organizacji FruitVegetablesEUROPE EUCOFEL

Data publikacji:
18-03-2019

Doroczne Zgromadzenie Ogólne Członków organizacji FruitVegetablesEUROPE EUCOFEL podsumowujące 2018 rok odbyło się w dniach 14-15 marca, w Polsce. Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw od 2015 roku jest członkiem tej europejskiej organizacji. Od pewnego czasu przyjęto zasadę, że zgromadzenia ogólne odbywają się w państwach, z których wywodzą się członkowie organizacji. Traktowane jest to również, jako okazja do zapoznania się z produkcją ogrodniczą danego kraju.

 

W pierwszym dniu Zgromadzenia (14 marca) został zorganizowany wyjazd terenowy, w którym uczestniczyli Prezydent FruitVegetablesEUROPE – Juan MARÍN, Sekretarz Generalny FruitVegetablesEUROPE – Alba RIDAO-BOULOUMIÉ, Prezes KZGPOiW, Viceprezydent FruitVegetablesEUROPE – Witold BOGUTA, Członkowie organizacji oraz zaproszeni goście m.in.: Federico PASSARELLI (CSO – Centrum Usług Owocowo-Warzywnych, Włochy) i Rita BISERNI (ALEGRA Soc. Coop. Ag, Włochy). Pierwszym punktem wyjazdu była Grupa Producentów Owoców SUNBERRY Sp. z o.o. mieszcząca się w miejscowości Głudna (60 km od Warszawy), która specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości owoców borówki amerykańskiej. Powstała ona w 2011 roku, jako jedna z pierwszych grup, której członkowie od wielu lat uprawiają ten gatunek.

 

Kolejną organizacją, którą odwiedziliśmy była firma Twój Owoc Sp. z o.o. w miejscowości Wichradz niedaleko Warki. Organizacja związaną jest z polskim rynkiem sadowniczym od wielu lat. Łączy 29 wiodących producentów owoców z Mazowsza – największego w Europie zagłębia sadowniczego. Twój Owoc Sp. z o.o. należy do konsorcjum i spółki Appolonia oraz jest Członkiem KZGPOiW. Serdecznie dziękujemy Panom Rafałowi Leguckiemu – Prezesowi Zarządu Sunberry Sp. z o.o oraz Arturowi Pietrzyckiemu – Prezesowi Zarządu Twój Owoc Sp. z o.o, za czas poświęcony na zaprezentowanie obiektów organizacji, ich działalności, plantacji oraz przybliżenia produkcji borówki i jabłek w Polsce

 

Pierwszy dzień spotkania zakończył się uroczystą kolacją w restauracji Zapiecek w Warszawie, gdzie nasi goście mogli skosztował tradycyjnych polskich dań, w tym pierogów.

 

W dniu 15 marca br. obok obrad Zgromadzenia Ogólnego FruitVegetablesEUROPE EUCOFEL, zostało zorganizowane seminarium z debatą polityczną oraz Forum Innowacji i Badań Naukowych, które poświęcone było przyszłości europejskiego sektora owoców i warzyw. Aspekty polityczne, takie jak przyszłość WPR i wspólnej organizacji rynku, a także możliwości handlowe w Chinach, Fruit Attraction 2019 oraz Forum Innowacji i Badań Naukowych były kluczowymi punktami w debacie. Wydarzenie miało miejsce w hotelu Novotel Warszawa Centrum

 

Zgromadzenie Ogólne przyjęło sprawozdanie z działalności w 2018 roku oraz plan działania na 2019 rok. Głównym celem FruitVegetablesEUROPE na 2019 roku będzie obrona i promocja owoców i warzyw produkowanych w UE. Priorytetem na obecny rok będzie monitorowanie przyszłości WPR, wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw, Brexitu, negocjacji handlowych UE z krajami trzecimi, wdrożenie dyrektywy UTP i nawiązanie bliskich stosunków z nowym Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Podczas Zgromadzenie Ogólnego przyjętych zostało dwóch nowych członków: Brócoli Spain oraz Polskie Stowarzyszenie Promocji Brokuła.

 

Ważnym punktem spotkania była prezentacja realizowanego przez  FruitVegetablesEUROPE unijnego multiprogramu promocyjnego „CuTE - Kultywowanie smaku Europy” (2019–2021), Program jest realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzą organizacje z Grecji, Francji, Hiszpanii i Polski (KZGPOiW), liderem jest FruitVegetablesEUROPE. Kampania ma zwiększyć świadomość specyfiki unijnych metod produkcji owoców i warzyw oraz cech unijnego sektora owoców i warzyw (odmiany, jakość, smak) na rynku wewnętrznym UE. Działania będą prowadzone w pięciu docelowych krajach: Francji, Grecji, Hiszpanii, Polsce i Niemczech, część zadań będzie też realizowana w Brukseli. W Polsce promocja będzie dotyczyć jabłek.

 

Po zakończeniu obrad  Zgromadzenia Ogólnego rozpoczęła się druga część spotkania – seminarium. Prezydent FruitVegetablesEUROPE Juan MARÍN i Wiceprezydent FruitVegetablesEUROPE Witold BOGUTA otworzyli debatę pt.: „Reforma WPR po 2020 r.: Wyzwania i możliwości dla sektora owoców i warzyw w UE”, która zgromadziła prelegentów z sektora owoców i warzyw, instytucji europejskich, państw członkowskich UE i odpowiednich przedsiębiorstw z branży rolniczej.

 

Odtworzono na video przesłania Phila HOGANA (Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich) oraz Petre DAEA (Ministra Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Rumunii) do uczestników spotkania.

 

Dyskusja skoncentrowała się na zagadnieniu „Sektor owoców i warzyw UE: kluczowy sektor dla rolnictwa UE”. W okrągłym stole uczestniczyli mówcy: Pani Clara AGUILERA (PE, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wiceprzewodnicząca) i Pan Marian BOREK (Zastępca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polska). Następnie wzięli oni udział w panelu dyskusyjnym do którego dołączyli Prezydent FruitVegetablesEUROPE Juan MARÍN i Wiceprezydent FruitVegetablesEUROPE Witold BOGUTA

 

 

Sesja zakończyła się dwoma prezentacjami na temat „Możliwości rynkowych w Chinach: dostęp do rynku, wyzwania i szanse dla unijnych firm z branży owocowo-warzywnej”, przedstawionej przez Pablo RECIO (Ekspert ds. owoców i warzyw, CENTRUM MŚP z UE w Chinach) oraz „Fruit Attraction 2019: prezentacja edycji FA2019” Raúl CALLEJA (Dyrektor Zarządzający, FRUIT ATTRACTION, IFEMA).

 

Podczas przerwy Członkowie FruitVegetablesEUROPE i uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w degustacji polskich jabłek, soku jabłkowego i napojów energetycznych z jabłek. Produkty zostały dostarczone przez Appolonia sp. zo.o., Stowarzyszenie Sady Grójeckie oraz La-Sad sp. z o.o., za co serdecznie dziękujemy.

 

 

Sesję popołudniową rozpoczęło Forum Innowacyjności i Badań Naukowych FruitVegetablesEUROPE zatytułowane „Innowacje i badania: kluczowy element sukcesu sektora owoców i warzyw w UE”. Forum skoncentrowało się na kluczowych cechach dotyczących aktualnej sytuacji, strategii i wyzwań dla sektora owoców i warzyw. Dyskutowano również na temat bezpieczeństwa żywności, jakości, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa żywności w kontekście globalnym. W pierwszym panelu uczestniczyli przedstawiciele ze strony produkcyjnej, w tym: Laurent BERGÉ (Prezes, Stowarzyszenie Krajowych Organizacji Producentów "Pomidory i ogórki Francji" (AOPnT&C)), Michał LACHOWICZ (prezes, La SAD, członek zarządu KZGPOiW), Fernando GÓMEZ (Dyrektor Generalny, PROEXPORT, Hiszpania), Karym BAGOEE i Marie-Ena JAKOBY KOALY (UGPBAN, Gwadelupa i Martynika, Francja), Federico PASSARELLI (CSO, Włochy) i Rita BISERNI (ALEGRA Soc. Coop. Ag, Włochy). 

 

Drugi panel natomiast należał do: przedsiębiorstw nasiennych, biznesu rolno-przemysłowego i organów kontrolni (certyfikacja i inspekcja), które reprezentowane były przez: Javiera BERNABÉU (Dyrektora Zarządzającego, Sakata Seed Iberica), Cezarego URBANA (Dyrektora działu ds. Rozwiązań Rolniczych w Polsce, BAFS), Alberto ANCORA (Dyrektora działu ds. Rozwiązań Rolniczych na Europę Południową, BASF) i Luis Miguel FERNÁNDEZ SIERRA (Dyrektora Generalnego, COEXPHAL / AGROCOLOR, Hiszpania)

 

W seminarium oprócz członków Zgromadzenia Ogólnego FruitVegetablesEUROPE, uczestniczyli przedstawiciele członków naszego Związku oraz innych organizacji branżowych sektora, a także media.

 

 

Partner: FRUIT ATTRACTION

Sponsorzy: BASF, SAKATA, AGROCOLOR,EIBENS

Partner medialny: EURO FRESH Distribution

 

Zdjęcia: Agnieszka Okła-Wierzbicka SAD NOWOCZESNY, Marzena Prychocka KZGPOiW