CZŁONKOSTWO W KZGPOiW

Reklama

Zbiory borówki przebiegają w normalnym tempie

Data publikacji:
01-08-2017

Sezon borówkowy nabiera rozpędu. Na większości plantacjach trwają zbiory – ich wielkość i jakość owoców jeszcze do niedawna stała pod znakiem zapytania. Za sprawą niekorzystnych warunków pogodowych, część plantatorów obawia się wcześniejszego zakończenia sezonu. W ocenie Dominiki Kozarzewskiej, prezes Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody” Sp. z o.o., – na razie zbiory rozwijają się w normalnym tempie.

 

Rok 2017 dla wielu producentów owoców nie rozpoczął się najlepiej. Mimo trudnych warunków pogodowych, w niektórych regionach plantatorzy sygnalizują dobre plonowanie borówki. Dominika Kozarzewska w rozmowie z redakcją www.sadyogrody.pl zaznacza, że na plantacjach należących do Polish Berry Cooperative, od lat stosowane są różne formy ochrony przeciwprzymrozkowej (osłony, zamgławiacze, wiatraki), dlatego też straty spowodowane przymrozkami nie są duże.

 

- Ze względu na niskie temperatury i występujące w tym sezonie częste opady deszczu, na wielu plantacjach położonych w północnej części Polski zbiory dopiero nabierają rozpędu – mówi prezes grupy Polskie Jagody.

 

Przyznaje, że początek sezonu pod względem cen był dość udany. Część plantatorów obawia się w tym roku jednak wcześniejszego zakończenia sezonu. W ocenie Dominiki Kozarzewskiej, zbiory na razie rozwijają się w normalnym tempie.

 

Dodaje także, że przy zbiorze owoców zatrudniani są głównie pracownicy zza wschodniej granicy. - Dzięki działaniom takim jak zainicjowane i współfinansowane przez PBC otwarcie Ukraińsko - Polskiego Centrum Agrarno-Technicznego w Charkowie mamy na Ukrainie dobrą renomę jako pracodawca. Jednak ze względu na wprowadzenie ruchu bezwizowego i rosnące obciążenia administracyjne, problemy z pozyskaniem pracowników na pewno pojawią się w przyszłości. W przyszłym roku wiele gospodarstw może mieć ogromne trudności w tym zakresie – mówi prezes grupy Polskie Jagody.

 

Jej zdaniem, spożycie borówek w kraju w dalszym ciągu będzie rosło. - Dzięki kampaniom promocyjnym takim jak „1 lipca – Dzień Polskiej Borówki” polscy konsumenci mają coraz większą wiedzę na temat właściwości tych wspaniałych owoców. Ważne jest również, aby oferować polskim konsumentom owoce borówki wysokiej jakości – zaznacza Kozarzewska.

 

Polish Berry Cooperative rozpoczyna wraz z siecią Auchan promocję produktu „Borówki XXL” pod stworzoną przez PBC marką – Berry Good. Są to owoce kalibrowane powyżej 18 mm, w innowacyjnym opakowaniu typu shaker. Ciekawy jest również karton zbiorczy, który może posłużyć dzieciom do kreatywnej zabawy.

 

źródło: sadyogrody.pl

http://www.sadyogrody.pl/owoce/101/prezes_grupy_polskie_jagody_zbiory_borowki_przebiegaja_w_normalnym_tempie,10637.html