CZŁONKOSTWO W KZGPOiW

Reklama

Walne Zgromadzenie Członków EUCOFEL-u

Data publikacji:
07-12-2017

Witold Boguta i Michał Lachowicz uczestniczyli w Walnym Zgromadzeniu Europejskiego Stowarzyszenia Handlu Owocami i Warzywami – EUCOFEL, które odbyło się 5 grudnia w Brukseli.

 

Przypomnijmy: EUCOFEL jest organizacją, która powstała ponad 60 lat temu, a jej głównym celem jest reprezentowanie i ochrona interesów sektora warzywno-owocowego w Europie i na rynku światowym. Do EUCOFEL-u należą organizacje reprezentujące ponad 4 tys. firm z Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Portugali i Włoch. Związek jest członkiem tej lobbystycznej europejskiej organizacji od połowy 2015 roku.

 

W związku z zakończeniem kadencji zarządu Walne Zgromadzenie wybrało na kadencję 2017-2021, nowego prezydenta, którym został Juan Marin Bravo. Jest on prezesem Stowarzyszenia Plantatorów-Eksporterów Owoców i Warzyw w Murcji – PROEXPORT  (Hiszpania). Jednym z wiceprezydentów został Witold Boguta. Przewodniczącym Komisji (grupy lobbingowej): jabłka i gruszki w dalszym ciągu pozostaje Michał Lachowicz.

 

Ustalono, że w 2018 roku Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia odbędzie się w Polsce.

 

Uczestnicy Walnego Zgromadzenia przed południem spotkali się w Parlamencie Europejskim z posłami:

  • Ramón Luis Valcárcel Siso wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (Hiszpania),
  • Clara Eugenia Aguilera García wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Hiszpania),
  • Jean-Paul Denanot członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Francja).

Tematem spotkania była wymiana poglądów i debata w sprawie bieżących problemów i przyszłości europejskiego sektora owoców i warzyw.

Po południu byliśmy gośćmi pana Jerzego Plewy – dyrektora generalnego DG AGRI, któremu również przekazaliśmy nasze poglądy na bieżące problemy i oczekiwania w stosunku do WPR po 2020 roku w odniesieniu do sektora owoców i warzyw.

 

Koszty członkostwa naszego Związku w EUCOFEL, jak też koszty udziału w pracach jego organów są w 90% dofinansowywane z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.