FESTIWAL JABŁKA 2014
Data publikacji:
27-09-2014
Święto jabłka odbyło się 27 września 2014 roku w Warszawie na ul. Krakowskie Przedmieście (Skwer Hoovera i plac przed Centralną Biblioteką Rolniczą). Celem przedsięwzięcia była promocja jabłek - owoców, których Polska jest trzecim co do wielkości producentem jabłek na świecie. Organizacja Festiwalu wpisała się naturalnie w cykl działań podjętych jako reakcja na zamknięcie się niektórych kierunków eksportu. Niekwestionowane walory jabłek polskich warte są tego, by Polacy sięgali po nie częściej niż dotychczas. Wydarzenie w formie pikniku jest znakomitym sposobem, by zwiększyć świadomość społeczeństwa, co do zdrowotnych właściwości jabłek i przyczynić się do zwiększenia spożycia tych owoców, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, której sposób odżywiania się pozostawia wiele do życzenia.
Honorowy Patronat nad Festiwalem Jabłka objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Organizatorem przedsięwzięcia był Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, przy udziale:
Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej,Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”. Sponsor: Bank BGŻ S.A.
Program:
10.00 - Otwarcie terenu dla publiczności
10.30 - Uroczyste otwarcie Festiwalu – powitanie gości, powitanie publiczności
11.00 - Konkursy dla publiczności
11.30 - Co ty wiesz o jabłku – dyskusja z publicznością połączona z quizem wiedzy o jabłkach i degustacją – prof. dr hab. Kazimierz Tomala , Kierownik Katedry Sadownictwa SGGW
12.30 - Jabłko nasze niecodzienne… czyli jabłko na stole Katarzyny Cichopek
13.00 - Konkursy na scenie
13.30 - Jabłkowe inspiracje Karola Okrasy
14.30 - Konkursy na scenie
15.00 - Jabłko nasze niecodzienne… czyli jabłko na stole Katarzyny Cichopek
15.30 - Konkursy na scenie
16.00 - Sztuka jabłka – czyli jabłko w literaturze i sztuce – prof. Jerzy Bralczyk
17:00 - Konkursy na scenie
Wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości serdecznie przywitała serialowa gwiazda, Katarzyna Cichopek, która była odpowiedzialana za poprowadzene programu wydarzenia na scenie. Kilka słów wstępu wygłosił Prezes KZGPOiW - Witold Boguta, następnie poproszono o zabranie głosu każdego z zaproszonych gości.
Dopisała pogoda, jak i frekwencja. Organizator zadbał o atrakcję dla publiczności oraz występy gwiazd. Po oficjalnym otwarciu Festiwalu grupa animacyjna przystąpiła do rozruszania publiczności.
Następnym punktem programu była wspólna dyskusja i zabawa w postaci quizu wiedzy o jabłku z Kierownikiem Katedry Sadownictwa SGGW prof. Kazimierzem Tomalą (a towarzyszył mu dr Kamil Jeziorek), który nawoływał – Jedz jabłka z rana i wieczora, a unikniesz doktora. Profesor przedstawił istne show (z konkursami) u podnóża estrady. Dzięki niemu widzowie poznali polskie odmiany jabłek wyhodowane przez pracowników Katedry Sadownictwa SGGW, wybrali też najsmaczniejszą z nich, którą okazała się Fantazja.
Później na scenie pojawiła się ponownie Katarzyna Cichopek, która opowiedziała o roli jabłka na swoim stole. Dla najmłodszych przygotowana została oddzielna strefa zabaw, w której animatorzy prowadzili warsztaty plastyczne oraz konkursy z nagrodami. Nie zabrakło ulubionych przez dzieci pokazów baniek mydlanych, gier zręcznościowych oraz malowania buziek. Również w namiotach kulinarnych dzieci nie mogły się nudzić, gdyż przygotowana była dla nich część na sprawdzenie swych umiejętności w wałkowaniu, wykrawaniu i ozdabianiu ciasteczek.
Za największą atrakcję Festiwalu można było uznać pokaz kulinarny pt: Jabłkowe inspiracje w wykonaniu Karola Okrasy, który zakończył się degustacją przygotowanych dań - łososia z sosem jabłkowym i glazurowanymi winogronami oraz piersi kaczki z jabłkami i sosem i imbirowym.
Pod koniec imprezy językowe potyczki z jabłkiem stoczył prof. Jerzy Bralczyk, który opowiedział, jak zwykle bardzo interesująco i dowcipnie, o jabłku w kulturze poprzez wieki i kraje.
Wystawcy, którzy zjechali do Warszawy nie mogli narzekać na brak zainteresowania. Każda z 28 grup producentów przygotowała ok. 500kg jabłek, które zostały rozdane Warszawiakom w ciągu całej imprezy. Stoiska były przygotowane bez zarzutów od strony wizualnej, kolorystycznej oraz zaopatrzenia.
Poniżej prezentujemy opinię niektórych Wystawców:
W dniu 27.09.2014r. reprezentowaliśmy firmy ACTIV i Fruit Family Sp. z o.o. na Festiwalu Jabłka, podczas którego przeprowadziliśmy degustację soków ROYAL APPLE oraz częstowaliśmy jabłkami. Mieszkańcy podchodzili do naszych stoisk bardzo chętnie, często spotykaliśmy się z pytaniami, w jakich sklepach można zakupić nasze produkty. Festiwal przebiegł w miłej atmosferze, a my, jako wystawcy nie spotkaliśmy się z nieprzyjemnymi sytuacjami. Uważamy, że impreza została bardzo dobrze zorganizowana. Nad całą imprezą czuwała duża ilość ochroniarzy, co sprawiło, że czuliśmy się bardzo bezpieczni. Toalety były czyste i zadbane.
Justyna Bojemska – Activ, Fruit Family
Uważam, że Festiwal powinien był być dużo wcześniej zapowiadany w mediach, co prawda frekwencja była olbrzymia, ale w zasadzie wszyscy, z którym rozmawiałam, mówili, że są tu przypadkiem i nic nie słyszeli wcześniej o imprezie.
Trudno mi cokolwiek powiedzieć o atrakcjach w trakcie Festiwalu (na scenie i pokazy kulinarne) – niestety nie mieliśmy szans zbyt wiele w nich uczestniczyć, tak duży był ruch przy stoiskach.
Rozdaliśmy ok. 400 kg jabłek, ostatnie partie nie zdołały nawet dojechać z parkingu do namiotu, tylu było chętnych na nie już na ulicy. Sprzedaliśmy też dużą część zabranych soków.
Dorota Sulicka-Drozdowska – Owoc Sandomierski
Zainteresowanie mieszkańców Warszawy owocami było ogromne. Bardzo trafnie udało się uchwycić to na zdjęciach Pani redaktor Szaciłło. Przywieźliśmy bardzo pozytywne wrażenia dotyczące organizacji i obsługi Festiwalu. Stoiska/namioty były odpowiedniej wielkości, wystarczająco wyposażone obsługa była pomocna. Mamy nadzieję, że Festiwal spełnił swoje zadanie.
Marta Damska – Polsad Dystrybucja
Dziękujemy bardzo za umożliwienie nam pokazania firmy na rynku warszawskim. Potwierdziło to nam, jak wielkie jest zainteresowanie naszych klientów nowym produktem, czyli jabłkiem umytym, zapakowanym. Przyciągało to uwagę wszystkich warszawiaków, ale również ,,ludzi z branży".
Podobała nam się oprawa festiwalu i organizacja. Rozdaliśmy bardzo dużo jabłek, ponieważ było bardzo wielu zainteresowanych bogatą ilością odmian, których nie znają. Częstowaliśmy również sokiem, uświadomiło nam to, jak rzadko warszawiacy kupują prawdziwe soki. Miło byłoby powtórzyć taką akcję, aby warszawiacy mogli nas identyfikować z wytwarzanym produktem.
Rafał Dominiak – JANFRUIT sp. z o.o.
Jak najbardziej jestem "za" promocją (wiadomo reklama dźwignią handlu), jednakże będąc na stoisku i rozmawiając z przybyłymi na Festiwal ludźmi stwierdzam, że ich świadomość, po co my (grupy producentów) tam jesteśmy, jest żadna. Opinie zasłyszane były różne: przyjechaliśmy stworzyć a'la ryneczek handlu, a główne stwierdzenia to: "... ale ich sytuacja polityczna przycisnęła, że przyjechali rozdać jabłka, bo nie mają, co z nimi zrobić". Oczywiście wszyscy odwiedzający zadowoleni, bo jak tu nie być zadowolonym, jak dają coś za darmo.
Joanna Adamczewska - Elita Owoc
Udział w festiwalu oceniamy, jako udany. Naszym zdaniem gdybyśmy mieli większą ilość jabłek to z pewnością byśmy ją rozdali.
Mariola Kaczor – Fruit-Group
Podsumowując tegoroczny Festiwal, zapraszamy do obejrzenia sympatycznej relacji przygotowanej przez e-sadownictwo.pl, a ekipie portalu dziękujemy za udział w Festiwalu Jabłka.
https://www.youtube.com/watch?v=B2IFBD4LIXQ
W przyszłym roku zapraszam na Festiwal Jabłka do Katowic.