FESTIWAL JABŁKA 2016

Data publikacji:
27-09-2016

Kolejny, juz trzeci Festiwal Jabłka odbył się 24 września 2016 roku w Gdańsku na Targu Węglowym. Przypomnijmy, że celem przedsięwzięcia jest promocja jabłek - owoców, których Polska jest trzecim, co do wielkości producentem jabłek na świecie. Z wielu źródeł napływają pozytywne informację dotyczące wzrostu konsumpcji jabłek w Polsce w ostatnim roku, po dużym spadku w latach poprzednich. Rosnąca popularność jabłek ma związek ze znaczną poprawą jakość krajowych owoców. Rosyjskie embargo znacznie pomogło nagłośnić problemy sadowników. Do tego dochodzą również coraz większe i częstsze kampanie promocyjne, wśród, których jest Festiwal Jabłka. Rodzinny piknik to świetny pomysł, aby odkryć oraz jednocześnie zachęcić do czerpania z całej gamy walorów polskich jabłek, zarówno świeżych owoców, jak i potraw z ich udziałem.

Organizatorem przedsięwzięcia był Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi oraz przy udziale: Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”.

 

Sponsorzy i patroni strefy kulinarnej:

Program wydarzenia

10:00 – otwarcie terenu dla publiczności (konferansjer – Katarzyna Cichopek)

10:05 -10:30 – zabawy na scenie

10:30 – uroczyste otwarcie Festiwalu

11:00 – konkursy z nagrodami dla publiczności

11:30 – Jabłko nasze niecodzienne – Katarzyna Cichopek

12:00 – konkursy z nagrodami

12:30 – 13:30 Jabłko od kuchni - pokaz gotowania – Tomasz Purol

13:30 – 14:30 Quiz wiedzy o jabłku dla publiczności – prof. Kazimierz Tomala SGGW

14:30 – 15:15 Jabłko od kuchni - pokaz gotowania – Tomasz Purol

15:15 – konkursy z nagrodami

15:45 – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci Jabłko Malowane

16:00 – „Jabłko na języku” – czyli jabłko w języku, literaturze i sztuce – prof. Jerzy Bralczyk

16:30 – 18:00 zabawy i  konkursy z nagrodami 

Jabłkami i sokami z mieszkańcami Gdańska w tym roku zechciało podzielić się: Roja, Rajpol, Goźlin-Sad, Viktoria, Stowarzyszenie Sady Grójeckie oraz  Konsorcjum APPOLONIA. Wystawcy, nie mogli narzekać na brak zainteresowania, jabłka rozeszły się w bardzo szybkim tempie, mimo, że każda z grup przygotowała od 1 do 2,5 tony jabłek. Również wielu mieszkańców Gdańska z zainteresowaniem próbowało naturalnych soków. Na ich twarzach można było zaobserwować zadowolenie, a zarazem zdziwienie, gdyż już dawno nie jedli tak smacznych jabłek oraz nie pili tak pysznych soków.

Tym nielicznym Grupom, które zechciały poświęcić swój czas i środki na promocję jabłek w imieniu całej licznej branży, należą się szczególnie serdecznie podziękowania.

Wedle tradycji prowadzącą cały Festiwal była Katarzyna Cichopek, która oficjalnie rozpoczęła wydarzenie. Serdecznie przywitała wszystkich uczestników, zaproszonych gości oraz wystawców. W imieniu organizatorów kilka słów wstępu wygłosił Prezes KZGPOiW - Witold Boguta.  Następnie poproszono o zabranie głosu zaproszonych gości, wśród których byli m.in.: Prof. dr hab. Małgorzata Korbin - Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Prof. dr hab. Kazimierz Tomala - Kierownik Katedry Sadownictwa SGGW, Ryszard Woźniak - Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych oraz Jarosław Wittstock - Dyrektor Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. W między czasie Pani Kasia odczytała listy gratulacyjne m in. od Pana Adam Stuzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Pana Mirosława Maliszewskiego - Prezesa Zarządu Związku Sadowników RP.

 

Gdańsk przywitał nas przepiękną pogoda, dzięki czemu frekwencja była bardzo dużą. 

Po oficjalnym otwarciu Festiwalu grupa animacyjna przystąpiła do rozruszania publiczności. W ciągu całego Festiwalu najmłodsi mogli bawić się w oddzielnej strefie zabaw, w której animatorzy prowadzili warsztaty plastyczne oraz konkursy z nagrodami. Nie zabrakło ulubionych przez dzieci pokazów baniek mydlanych, gier zręcznościowych oraz malowania buziek.  Zabawa trwała do samego końca wydarzenia.

 

W tym roku po raz pierwszy został ogłoszony konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (szkoła podstawowa) pt. "Jabłko malowane". Zainteresowanie było ogromne. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia podczas przyznawania nagród. Poczatkowo planowało przyznać I, II i III nagrodę, ale po zapoznaniu się z dostarczonymi pracami przyznalo aż 6 nagród głównych i 9 wyróżnień. Wkrótce pełna lista laureatów, a poniżej zwycięskie pracę.

To piękne jabłko uszyła 6,5-letnia Lenka, laureatka I miejsca wśród dziewczynek. Jabłko kryje w sobie niespodziankę - po otwarciu możemy poznać caly zestaw witamin i minerałów, które kryje w sobie prawdziwy owoc.

A tę tacę wielobarwnymi jabłkami - także uszytymi - przygotował 9-letni Szymon - laureat I miejsca wśród chłopców.

Katarzyna Cichopek jak co roku chętnie opowiedziała o roli jabłka na swoim stole. Podzieliła się z publicznością historiami z życia swojej rodziny. Następnie na scene wkroczył Tomasz Purol - laureat znanego programu kulinarnego Mater Chef, ze swoim pokazem kulinarnym. W tym roku zarówno pokaz jak i warsztaty kulinarne były nadzwyczaj urozmaicone. Tomasz Purol przygotował – cielęcinę z musem jabłkowym, pudrem z jabłka i kompresowanym jabłkiem oraz chłodnika jabłkowego z kluskami jeżynowymi i świeżym jabłkiem. Chętnych do degustacji nie brakowało.

Bardzo licznie mieszkańców Gdańska przyciągnęły wspomniane wcześniej warsztaty kulinarne, podczas których profesjonalni kucharze uczyli, jak przygotować smakołyki z jabłkiem w roli głównej. Tegoroczna ich edycja odbyła się pod patronatem Kreatywnej Kuchni. Pokazy kulinarne każdorazowo kończyły się wspólną degustacją. Tegoroczne menu: pierogi z jabłkiem, śliwką, cynamonem i orzechami, wieprzowina z cydrem i jabłkami, racuchy drożdżowe z jabłkiem, risotto z białą czekoladą i jabłkami, quinoa z musem jabłkowym oraz mlekiem kokosowym. Kucharze mieli pełne ręcę roboty.

Kolejny stałym punktem programu jest quiz wiedzy o jabłku dla publiczności, który poprowadził niezastąpiony prof. Kazimierz Tomala SGGW wraz ze swoim asystentem Szymonem Kamińskim. Po raz kolejny Profesor przedstawił istne show. Pan Profesor za pomocą śpiewów, rymowanek oraz przysłów z naszym polskim jabłkiem w tle w bardzo interesujący sposób uczył mieszkańców Gdańska polskich odmian. Fantazja została ponownie wybrana najsmaczniejszą odmianą.

Pod koniec imprezy również tradycyjnie wystąpił niezastąpiony prof. Jerzy Bralczyk, który opowiedział, bardzo interesująco i dowcipnie, o jabłku w kulturze poprzez wieki i kraje.

Wicej:

https://www.facebook.com/Festiwal-Jab%C5%82ka-1466481540292504/

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami:

http://www.strefaagro.dziennikbaltycki.pl/galeria/festiwal-jablka-w-gdansku-zdjecia

http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/festiwal-jablka-na-targu-weglowym-w-gdansk-zdjecia,3867076,artgal,t,id,tm.html

 

Dziękujemy wszystkim: organizatorom, sponsorom, wystawcom, uczestnikom za bardzo udany tegoroczny Festiwal.