Konferencja SADY i OGRODY 2019
Data publikacji:
08-11-2019
7 listopada odbyła się V edycja konferencji Sady i Ogrody, w tym roku po raz pierwszy organizowana w Global Expo na warszawskim Żeraniu. To był dzień pełen inspirujących paneli, wykładów, prelekcji i dyskusji. Wybitni naukowcy i praktycy ogrodnictwa, a także autorytety ze świata nauki, polityki i biznesu oraz sadownicy i plantatorzy owoców i warzyw mieli doskonałą okazję do spotkań i wymiany doświadczeń. W sumie, w trwającym przez cały dzień kilkudziesięciu wykładom, prezentacjom i debatom przysłuchiwało się ponad 1200 osób.
KZPGOiW objął wydarzenie Patronatem Instytucjonalnym.
Konferencja Sady i Ogrody 2019, która towarzyszyła eventowi Narodowe Wyzwania w Rolnictwie zorganizowanemu przez redakcję Farmera, rozpoczęła się wspólną debatą inauguracyjną, podczas której zaproszeni Goście zastanawiali się nad rolą i miejscem Polski na globalnym rynku producentów żywności. Omówiono największe wyzwania i szanse dla naszych rodzimych produktów ogrodniczych i rolnych.
W sesji głównej udział wzięli dr hab. Dorota Konopacka, prof. IO, dyrektor, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Witold Boguta prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Dr hab. Konopacka mówiła o tym, że polskie owoce i warzywa na świecie muszą być postrzegane pozytywnie, inaczej nie utrzymywałyby swojego znaczenia na międzynarodowej arenie. Jednak jej zdaniem niezwykle ważne jest, by pamiętać, że nie jest to dane raz na zawsze. Niezwykle istotna jest dbałość o jakość owoców i warzyw oraz współpraca producentów - mówiła ekspertka.
Dodała, że w dzisiejszych czasach tylko jakość może być niepodważalną przewagą wyróżniającą producentów na międzynarodowych rynkach. - W obliczu embarga i tego, że rynek jest nasycony owocami i warzywami to właśnie jakość staje się przewagą dzięki której produkty utrzymują się na rynku - wyjaśniła prelegentka.
Z kolei Witold Boguta zwrócił uwagę na to, że chlubimy się tym, że jesteśmy trzecim na świecie największym producentem jabłek. - Rzeczywiście tak jest, biorąc pod uwagę wielkość produkcji, natomiast problemy zaczynają się jeżeli przechodzimy do zagospodarowania tej produkcji - dodał.
Według niego, jednym z ważnych problemów całej branży jest zmniejszanie spożycia jabłek w Polsce. Przed wejściem do Unii Europejskiej wynosiło średnio około 24 kg na mieszkańca. Ta wielkość w ostatnim czasie spadła blisko o połowę. Obecnie wynosi około 12 kg na osobę. Oznacza to potężny spadek konsumpcji wewnętrznej.
Po inauguracji cykl prezentacji agrotechnicznych pod hasłem „Ochrona, nawożenie, trendy w szkółkarstwie” rozpoczął dr hab. Grzegorz Doruchowski, kierownik Pracowni Techniki Ochrony i Nawożenia Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Naukowiec omówił zagadnienia związane ze skutecznym i bezpiecznym stosowaniem środków ochrony roślin w ogrodnictwie, w tym zwrócił uwagę na odpowiedni wybór rozpylaczy i dobór parametrów roboczych opryskiwacza. Następnie Hubert Konarski, specjalista ds. ogrodnictwa z firmy Agrii Polska, zwracał uwagę na znaczenie pierwiastków korzystnych, takich jak krzem, tytan, bor w produkcji sadowniczej. Prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu, omówił zmiany zachodzące w ochronie roślin w dobie postępujących zmian klimatu i wycofywania przez Unię Europejską substancji czynnych. Kolejne wystąpienie dotyczyło szkółkarstwa. Maciej Lipecki, prezes Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy informował na temat zmieniającej się struktury odmianowej w polskich sadach, po wprowadzeniu embarga w 2014 roku.
Drugą część panelu agrotechnicznego „Ochrona, blok jagodowy” rozpoczęło wystąpienie dr hab. Pawła K. Beresia (prof. IOR-PIB), założyciela bloga „Działka i ogród naszą pasją (DIONP)”. Ekspert z zakresu ochrony roślin zwracał uwagę na zagrożenia za strony nowych gatunków szkodników w uprawach ogrodniczych oraz omówił przyczyny ich licznego występowania. Dr Dariusz Paszko z Pracowni Ekonomiki Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawił ekonomiczne uwarunkowania dla opłacalnej produkcji owoców jagodowych – truskawki, maliny i borówki. Następnie dr hab. Zbigniew Jarosz oraz Albert Zwierzyński, właściciele firmy Doradca Jagodowy, przekazali informacje na temat nowych technologii w uprawie truskawek oraz omówili najważniejsze problemy agrotechniczne minionego sezonu i perspektywy na nadchodzący sezon truskawkowy.
Ostatnia z debat w ramach V edycji konferencji Sady i Ogrody nosiła tytuł „Polskie ogrodnictwo – kłody pod nogami na drodze do sukcesu”. Na początku Mirosław Łuska, prezes, Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej przyznał, że tegoroczny sezon był udany dla producentów papryki i innych warzyw spod osłon oraz, że przed producentami warzyw stoi wiele wyzwań – m.in. deficyt wody. Dr hab. Bożena Nosecka, kierownik Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, podsumowała sezon 2019/2020 na rynku owoców i warzyw oraz wskazała na czynniki jakie determinowały wielkość i jakość zbiorów. Podczas debaty goście zostali poproszeni o ocenę kondycji branży pięć lat po wprowadzeniu rosyjskiego embarga. Paulina Kopeć, sekretarz generalny stowarzyszenia Unia Owocowa, przyznała, że sukcesywnie zdobywane są nowe rynki zbytu, jednak jest to proces długi i skomplikowany. Podobnego zdania był Michał Lachowicz, prezes grupy producentów La-Sad. Prelegent wskazał również na zagrożenia wynikające z zakazu eksportu do Rosji. Z kolei Dr Tomasz Lipa, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych opowiedział o zmianach struktury odmianowej polskich sadów i opowiedział o tych najbardziej perspektywicznych. Następnie Dominika Kozarzewska, prezes Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody” przybliżyła słuchaczom sytuację na rynku borówek i opowiedziała o potencjalnych problemach z wysyłkami borówek do Wielkiej Brytanii po Brexicie. Najwięcej emocji wzbudził temat umów kontraktacyjnych. Przedstawiciel przetwórców – Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków – wskazał na zagrożenia jakie wynikną z wprowadzenia tych umów. Jego zdaniem tego typu umowy nie uwzględniają zasad wolnego rynku. Odmiennego zdania był Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Stwierdził on bowiem, że umowy skupowe, zawierające cenę, mogą ustabilizować rynek owoców i zapewnić opłacalność produkcji.
Organizatorem wydarzenia był Grupa PTWP.
ZAPRASZAMY DO LEKTURY ARTYKUŁÓW ZWIĄZANYCH Z KONFERENCJĄ:
1. Szkodniki upraw ogrodniczych w sezonie wegetacyjnym 2019
2. Skuteczne i bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin w ogrodnictwie
3. Ochrona roślin w warunkach zmian klimatycznych
4. Pierwiastki korzystne - kluczem do utrzymania jakości owoców
5. Jakie odmiany jabłoni sadzi się w polskich sadach?
6. Dbałość o jakość i współpraca producentów kluczem do sukcesu na globalnym rynku
FOTORELACJA: http://www.sadyogrody.pl/z_innej_skrzynki/141/v_edycja_konferencji_sady_i_ogrody_w_obiektywie,19993.html
WIĘCEJ: http://www.sadyogrody.pl/konferencje/
Źródło: sadyogrody.pl