Konferencja SADY I OGRODY
Data publikacji:
08-11-2018
Data wydarzenia:
07-11-2018
7 listopada 2018 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się IV edycja Konferencji Sady i Ogrody. Program największego w Polsce spotkania producentów owoców i warzyw obejmuje liczne prezentacje i dyskusje z udziałem wybitnych naukowców, autorytetów i praktyków ogrodnictwa, przedstawicieli świata polityki i biznesu oraz sadowników i plantatorów owoców i warzyw.
IV edycja konferencji „Sady i Ogrody” rozpoczeła się sesją inaugurującą podczas której toczyła się rozmowa na temat modelu polskiego rolnictwa. Prelegenci zastanawiali się nad tym, jakie ma być gospodarstwo przyszłości oraz czy w dalszym ciągu będzie miejsce dla małych i dużych. Nie zabrakło rozmów na temat wsparcia gospodarstw ze strony państwa i Unii Europejskiej.
W debacie udział wzięli: prof. dr hab. Małgorzata Korbin, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, dr hab. Wawrzyniec Czubak z Wydziału Ekonomiczno-Społecznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, prof. dr hab. Bogdan Klepacki z Wydziału Nauk Ekonomicznych Katedry Logistyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Jarosław Sachajko, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Po zakończeniu sesji głównej, rozpoczęła się część agrotechniczna konferencji „Sady i ogrody”, gdzie można było wysłuchać wykładów i porad naukowców, specjalistów branży owocowo-warzywnej na temat produkcji roślinnej. W programie tradycyjnie można było znaleźć tematy dotyczące nawożenia, ochrony owoców i warzyw oraz przechowalnictwa. Nie zabrakło także zagadnień związanych z techniką sadowniczą.
Część Agrotechniczna rozpoczęła się od zagadnień związanych z odżywianiem roślin mikroelementami. Kiedy i w jakich przypadkach dokarmiać pozakorzeniowo? – dr hab. Dariusz Wrona (prof. SGGW), kierownik Samodzielnego Zakładu Sadownictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Następnie Arkadiusz Sławiński, Menedżer ds. Rozwoju z firmy Agrii Polska, w swoim wystąpieniu omówił perspektywy stosowania nowych związków miedzi w sadownictwie. Poznaliśmy również odpowiedź na pytania: Jak podejść do tematu wapnowania po suchym 2018 r.? W których regionach kraju gleby wymagają wapnowania? Zagadnienia związane z nawozami wapniowymi rozwinął dr hab. Witold Szczepaniak z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, poruszył temat pozostałości środków ochrony roślin w owocach i warzywach, czyli bezpieczeństwa żywności. Dalsza część konferencji poświęcona była zagadnieniom związanym z techniką sadowniczą. Michał Gwara, sadownik i dziennikarz portalu sadyogrody.pl, w swoim wystąpieniu omówił tematykę skrzyń przekładniowych w ciągnikach sadowniczych. Poznaliśmy także możliwości efektywnego wykorzystania skrzyni biegów oraz sposoby zaoszczędzenia paliwa i czasu - a więc i kosztu - pracy. O nowej generacji ciągników sadowniczych Massey Ferguson serii 3700 mówił Tomasz Bekas, Area Sales Manager, Massey Ferguson Poland.
Producentów warzyw zaproszono do wysłuchania wykładu dr hab. inż. Pawła Beresia, (prof. nadzw.) z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin – PIB, założyciela strony „Działka i ogród naszą pasją” pod tytułem „Znane szkodniki roślin rolniczych nowym zagrożeniem dla warzyw”.
O tym czego należy spodziewać się w obecnym sezonie przechowalniczym można było usłyszeć podczas wystąpienia dr Krzysztofa Rutkowskiego, kierownika Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
W ostatniej części sesji agrotechnicznej, zostały omówione tematy o przyszłości upraw borówki amerykańskiej w Polsce. Poruszone także zostały wątki związane z opłacalnością upraw na podstawie ostatnich sezonów 2017 i 2018. Dr inż. Tomasz Krupa z Samodzielnego Zakładu Sadownictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, omówił nowe technologie w produkcji, sortowaniu i przechowywaniu borówki.
Na ostatniej z debat listopadowego wydarzenia poruszono temat postępującego rozwoju produkcji owoców i warzyw w takich krajach jak Ukraina, Mołdawia czy Serbia. Wspólnie z ekspertami zastanawiano się, czy istnieje zagrożenie dla polskiej produkcji na arenie międzynarodowej. Rozmowy trwały również o szansie dla inwestorów, producentów materiału szkółkarskiego i innych środków produkcji jaką niesie za sobą rozwój produkcji w innych krajach.
Omówiono perspektywy rozwoju eksportu polskich owoców i warzyw. Eksperci podjęli próbę oceny zbiorów w bieżącym roku. Wspólnie zastanowili się nad aktualną sytuacją producentów owoców i warzyw oraz perspektywami na opłacalny sezon.
Przypomniono również o wakacyjnych protestach rolników i zapytamy o ich efekty. Z całą pewnością nie zabrakło rozmów o największych wyzwaniach sektora oraz rosnących kosztach produkcji i pracy.
Do dyskusji w tej części panelu zasiadli: Michał Kołodziejczak, prezes zarządu Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw Unia Warzywno-Ziemniaczana, dr Tomasz Lipa, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, Mirosław Łuska, prezes zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej, Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, dr hab. Bożena Nosecka, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, Sebastian Szymanowski, dyrektor generalny Grupy Producentów Owoców Galster oraz Marcin Lis, przedstawiciel Stowarzyszenia Sady Grójeckie.
RELACJA Z DEBATY :
Wydarzeniu towarzyszyła konferencja „Narodowe wyzwania w rolnictwie” organizowana przez redakcję serwisu Farmer.pl oraz miesięcznika „Farmer”, który jest najstarszym magazynem rolniczym w Polsce.
ZAPRASZAMY NA ARTYKUŁY TOWARZYSZĄCE WYDARZENIU:
- Boguta na konferencji "SiO": Europa nie wygra konkurencji na rynku podstawowym produktem
- Prof. Korbin na konferencji "SiO": Jakość i przetwórstwo przyszłością polskiego ogrodnictwa
- Nagrody w konkursie "Innowacyjny Produkt Ogrodniczy 2018" rozdane. Poznaj zwycięzców (zdjęcia)
4. Prof. Bereś na konferencji "SiO: o potencjalnych zagrożeniach ze strony fitofagów
źródło: sadyogrody.pl