Międzynarodowe Targi Owoców i Warzyw FRESKON 2023

Data publikacji:
26-04-2023

W dniach 23-25 kwietnia w Salonikach, w Grecji odbyły się Międzynarodowe Targi Owoców i Warzyw FRESKON. To już VII edycja targów, która z roku na rok podnosi poziom zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym, potwierdzając miano największego miejsca spotkań międzynarodowych detalistów i producentów, a także krajowych i międzynarodowych przewoźników w Europie Południowo-Wschodniej. Targi organizowane są przez TIF HELEXPO SA – podmiot zajmujący się organizacją wystaw, kongresów i wydarzeń kulturalnych w Grecji.

7. edycja Freskon zgromadziła 217 wystawców z 12 krajów Grecja, Mołdawia, Rumunia, Polska, Węgry, Holandia, Cypr, Włochy, Hiszpania, Indie, Bośnia i Hercegowina oraz Turcja), 190 międzynarodowych gości branżowych z 34 krajów ((0kupcy, wizyty grupowe, delegacje przedsiębiorców i osoby prywatne) i łącznie zajmowała 12 500m2powierzchni wystawienniczej, co świadczy o wzroście o 25% w stosunku do 2022 roku. Podczas trzydniowej imprezy odbyło się ponad 2000 spotkań biznesowych pomiędzy przedstawicielami wystawców, a międzynarodowymi kupcami.

Na polskim narodowym stoisku liczącym 60m2 zorganizowanym już po raz drugi przez  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uczestniczyło 5 polskich firm: APPOLONIA sp. z o.o., WILSAD Sp.  z o.o., REFAL Sp. z o.o., AGRO QUEENS sp. z o.o. oraz FRESH FRUIT POLSKA S.C.. W ramach Polskiego Pawilonu razem z KOWR udział wzięła Ambasady RP w Atenach oraz Grecko-Polskiej Izby Inwestycji i Handlu.

Głównymi produktami oferowanymi przez wystawców były oczywiście jabłka, nasze dobro narodowe.

Uroczystego otwarcia Polskiego Pawilonu dokonał Ambasador RP w Atenach Pan Artur Lompart wraz z Dyrektorem Zarządzającym TIF-Helexpo Kyriakosem Pozrikidisem, następnie Ambasador RP w pawilonie polskim przeprowadził rozmowy z wystawcami i przedstawicielami biznesu. 

Polski pawilon został dostrzeżony i był chętnie odwiedzany zarówno przez przedstawicieli greckich władz z Ministrem Rolnictwa i Żywności Panem Georgiosem Georgantasem na czele, jaki i przedstawicieli świata gospodarki.

Targi FRESKON zaliczane są do największych tego typu wydarzeń w regionie Bałkanów i Europy Południowo-Wschodniej. Polska obecność na targach FRESKON jest wysoko oceniana przez organizatorów i zauważona przez gości targów. Nasi wystawcy odbyli szereg spotkań i nawiązali wiele nowych kontaktów z kontrahentami

Wsparcie udział polskich firm w targach jest dofinansowywany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach zadania „Wsparcie udziału polskich firm w Międzynarodowych Targach Owoców i Warzyw FRESKON w Salonikach w Grecji” realizowanego przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw – SOP.źródło: fbpolandtastesgood, Freskon.Helexpo