Polscy producenci na międzynarodowych targach owoców i warzyw Fruit Attraction 2023 w Madrycie

Data publikacji:
10-10-2023

Związek po raz dziewiąty zorganizował narodowe stoisko na targach Fruit Attraction, które odbyły się w dniach 3-5 października 2023 roku.

 

W tym roku wystawcami na stoisku narodowym były następujące podmioty: APPOLONIA sp. z o.o.,  FRUIT-GROUP sp. z o.o., LUBAPPLE sp. z o.o, SUNBERRY sp. z o.o., RAJPOL sp. z o.o., WIL-SAD sp. z o.o., REFAL sp. zo.o., POLISH BERRY COOPERATIVE, P.P.H. EWA-BIS sp. z o.o., AGRO QUEENS sp. z o.o., EURO-PAPRYKA. Większość z nich to stali uczestnicy tych targów, mający już za sobą lata owocnej współpracy w firmami hiszpańskimi oraz z innych krajów i części świata, z którymi nawiązali kontakty handlowe podczas poprzednich edycji Fruit Attraction. Ilość rozmów przeprowadzonych przez Wystawców podczas tegorocznych targów pozwala mieć nadzieję, że tych kontrahentów będzie więcej.

Polscy producenci owoców i warzyw na stoisku narodowym promowali głównie jabłka i borówki oraz soki i chipsy jabłkowe, ale też warzywa, w tym m.in. paprykę, bakłażany, cukinię, dynie.

W pierwszym dniu targów polskie stoisko odwiedziła ambasador RP w Hiszpanii pani Anna Sroka. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim naszego sektora, jego potencjału, osiągnięć i zagrożeń oraz naszych działań na rynku hiszpańskim. Ważnym elementem rozmowy była współpraca w kolejnych latach w zakresie promocji polskich jabłek w Hiszpanii, w tym powrót organizowanego w latach ubiegłych Festiwalu Polskiego Jabłka. Pani Ambasador spotkała się z poszczególnymi wystawcami na stoiskach interesując się oferowanymi produktami oraz życząc sukcesów u działaniach biznesowych.

Tradycyjnie już odbyliśmy spotkanie z panami: Jorge Brotons Campillo – prezydentem oraz Jose Pozancos – dyrektorem FEPEX – Hiszpańskiej Federacji Producentów i Eksporterów Owoców, Warzyw, Kwiatów i Żywych Roślin. Rozmowy dotyczyły bieżących problemów ogrodnictwa w obydwu krajach, współpracy na poziomie europejskim w ramach EUCOFEL, jako że obydwie nasze organizacje są jego członkami, a także tzw. „ustawy hiszpańskiej”, która jest tak bardzo oczekiwana w Polsce przez wielu producentów. Ustaliliśmy, że Panowie wypowiedzą się dla portalu SadyOgrody na temat ich prawie dwuletnich doświadczeń we wdrażaniu przepisów ustawy. Ustaliliśmy też wizytę przedstawicieli FEPEX w Polsce w maju 2024 roku.

Udział w targach jest dofinansowywany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

W tym roku była to już 15 edycja targów Fruit Attraction. Ich organizatorami są IFEMA - Targi w Madrycie oraz FEPEX – Hiszpańska Federacja Producentów i Eksporterów Owoców, Warzyw, Kwiatów i Żywych Roślin. Co roku targi przyciągają wystawców, grono ekspertów, producentów z sektora owocowo-warzywnego z całego świata. Z roku na rok targi rozwijają się i zyskują na znaczeniu na europejskiej i światowej mapie targów świeżych owoców i warzyw.

W tym roku targi zajmowały powierzchnię ponad 64 000 m2 zlokalizowaną w 9 pawilonach. Trzeba przypomnieć, że kiedy w 2014 roku rozpoczynaliśmy nasz udział w tych targach zajmowały one niecałe trzy pawilony. Na tej powierzchni swoje stoiska umieściło ponad dwa tysiące firm z 56 krajów z całego świata. To o ponad 10% więcej w porównaniu z poprzednią edycją.

Targi odwiedziło ponad 90 000 gości z 135 krajów. Wydarzenie było doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami w branży i produkcji owocowo-warzywnej.

Kolejna edycja odbędzie się w dniach 8-10 października 2024 r.

Zdjęcia: Krystyna Zagórska SadyOgrody
                KZGPOiW